<< Geri Dön

» FORKLİFT KULLANIM ALANLARI

YAKIT VE ÇALIŞMA ALANINA GÖRE FORKLİFT ÇEŞİTLERİ

DİZEL FORKLİFTLER : ÜLKEMİZ FABRİKA VE DOĞAL KOŞULLARI SEBEBİ İLE EN ÇOK TERCİH EDİLEN TÜRDÜR . DİZEL FORKLİFTLER TÜM HAVA KOŞULLARINDA PROBLEMSİZ ÇALIŞMA ÖZELLİĞİ SAYESİNDE KULLANICILARINA VERİMLİ BİR KULLANIM SAĞLAR. 1.5 TON - 50 TON ARASI YÜKLERİ KUVVETLİ MOTOR - ŞANZIMAN - ASANSÖR V.B. DONANIMLARI SAYESİNDE YÜKLERİNİZ SORUN OLMAKTAN ÇIKACAKTIR. YAKIT KENDİ YAĞLAMASINA SAHİP OLMASI SEBEBİ İLE MOTOR ÖMÜRLERİ DİĞER YAKITLARLA KULLANILAN FORKLİFTLERE GÖRE DAHA UZUNDUR.BAKIM MALİYETLERİ LPG Lİ MAKİNELERE GÖRE DAHA UYGUNDUR.7 METREYE KADAR YÜKLEME ÖZELLİKLERİNE SAHİPTİR.

DİZEL MAKİNELER İLE İLGİLİ DEZAVANTAJLAR ; KAPALI ALANLARDA EGZOST GAZI ÇIKIŞ DEĞERLERİ PROBLEM YARATABİLİR.FİLTRE DEĞİŞİMLERİ MALİYETLİDİR.AKÜLÜ MAKİNELERE ORANLA BAKIM MALİYETLERİ YÜKSEKTİR.İŞLETME MALİYETİ AKÜLÜ FORKLİFTLERE GÖRE YÜKSEKTİR.

LPG YAKITLI FORKLİFTLER ; DİZEL FORKLİFTLERE ALTERNATİF OLABİLECEK BENZER ÖZELLİKLİ FORKLİFTLER OLUP FARKLILIKLARINI AŞAĞIDAKİ GİBİ SIRALAYABİLİRİZ.

YAKITLARI KURU OLMASI SEBEBİ İLE MOTOR ÖMÜRLERİ DAHA KISADIR.

BAKIM MALİYETLERİ DİZEL FORKLİFTLERE GÖRE DAHA YÜKSEKTİR.

SOĞUK HAVA KOŞULLARINDA ZOR ÇALIŞIR.LPG YAKITI VE TÜP DİYAFRAMLARINDA DONMA VE TIKANMALAR KULLANICILARA PROBLEM YARATABİLİR.

DİZEL FORKLİFTLER KADAR YÜKSEK PERFORMANSLARI YOKTUR.

DİZEL FORKLİFTLERDE RASTLANAN  YAKITIN HAVA YAPMA PROBLEMİNE LPGLİ FORKLİFTLERDE RASTLANMAZ.

AKÜLÜ FORKLİFTLER ; İŞLETİM MALİYETLERİ VE BAKIMLARI EN DÜŞÜK OLAN FORKLİFT GRUBUDUR.BAHSİ GEÇEN ÖZELLİKLERİ SAYESİNDE TALEP ARTIŞI OLUŞMUŞTUR.DEPO İÇERİSİNDEKİ ÇALIŞMALARDA EGZOST GAZI ÇIKIŞI OLMAMASI VE SESSİZ ÇALIŞMA ÖZELLİĞİ SAYESİNDE OPERATÖRLERE YÜKSEK BİR KONFOR VE SAĞLIKLI ÇALIŞMA OLANAĞI SAĞLAR. 8 SAAT ÜZERİ ÇALIŞMALARDA YEDEK AKÜ KULLANIMI GEREKMEKTEDİR.ÇİFT VARDİYA ÇALIŞAN FİRMALARA AYRI BİR MALİYET YÜKLER.4-5 SENE İÇERİSİNDE AKÜ YENİLENMESİ YADA TAMİRATI GEREKTİRMESİNDEN DOLAYI ARTI BİR MALİYETE KATLANMAK ZORUNDA KALINABİLİR.MANEVRA KABİLİYETLERİ ÇOK YÜKSEKTİR.FİLRE DEĞİŞİMİ YOK DENECEK KADAR AZDIR.

DEZAVANTAJLARI ; DIŞ MEKANLARDA KULLANILAMAZ . YAĞMUR LU HAVALARDA KULLANILMASI KART GRUBUNA ZARAR VEREBİLİR.KART VE ELEKTRONİK DONANIMI FAZLA OLMASI SEBEBİ İLE DÜZGÜN ZEMİNLERDE KULLANILMASI GEREKMEKTEDİR.DİZEL FORKLİFTLER KADAR ESNEMEYE SAHİP DEĞİLDİR.AKÜ KULLANIMINA DİKKAT EDİLMEZE AKÜ ÖMRÜ KORUNAMAZ YADA İŞİNİZİN TAM ORTASINDA FORKLİFTİNİZ DURABİLİR.